Všetko v živote je iba raz...

Autor: Monika Baňačkai | 11.7.2014 o 19:29 | (upravené 13.7.2014 o 11:31) Karma článku: 3,26 | Prečítané:  261x

Minulosť už zmeniť nevieme, budúcnosť je pred nami, je to ilúzia. Jediným momentom, ktorým žijeme, je prítomnosť. Vďaka prítomnosti dokážeme žiť naplno a vďaka prítomnosti máme ten najúžasnejší dar, a to je dar tvoriť. Prítomný okamih je jediným možným spôsobom ako vedome prežiť každú minútu nášho života a jedine vďaka daru tvorenia v prítomnosti, vieme ovplyvniť svoj život aj v budúcnosti.    

Každý deň vstávame a čakáme, čo sa nám počas dňa prihodí. Potom kým skončí pracovná doba, ďalším čakaním je rada v potravinách pri pokladni, čakáme na víkend, na výplatu, na leto, na dovolenku.... Niekto čaká, kým si ho všimne jeho objekt túžby, kým schudne, kým bude úspešný, bohatý... Mnohí žijú vo vzťahoch, v ktorých nie sú šťastní a čakajú, že sa niečo zmení, že RAZ to bude dobré.

Ale čo ak to RAZ nepríde? Zamysleli sme sa niekedy nad tým, ako vlastne žijeme? Čakáme a zabúdame popri tom čakaní žiť. Zabúdame, že jediné, čo existuje je iba TU a TERAZ. Že to, na čo čakáme možno ani nikdy nepríde, alebo nám nebude dovolené sa ho dočkať. Žijeme tak iba v ilúzii, ktorá sa môže rozplynúť jediným okamihom. Prežívať prítomný okamih je spôsob ako šťastne a nádherne prežiť svoj život. Znie to úplne jednoducho, ale skutočne tak žiť, je umenie života. 

Dostala som dar a mám vo svojom okolí pár ľudí, ktorí tak žijú. Som za nich Bohu vďačná, lebo vďaka nim sa môžem učiť a posúvať ku každému jednému prítomnému okamihu. Asi tým najťažším krokom bolo zastaviť sa. Zastaviť sa a vystúpiť z kruhu každodenných starostí, opustiť sterotyp a začať robiť a hlavne vnímať veci inak. Nepríde to zo dňa na deň. Je to proces. Je to dlhodobý proces. Ale určite stojí za to, sa na tú cestu vydať.

Byť prítomný znamená precítiť a naplno vnímať to, čo práve robím a kde sa práve nachádzam. Keď šoférujem, keď varím, keď pracujem, keď sa hrám s deťmi, keď som na káve s priateľmi... vnímať každú sekundu, pohyb, slovo. Nedovoliť myšlienkam, aby ma pohltili a odtrhli moju pozornosť od toho krásneho prežívania života. A zrazu začnete cítiť radosť len z toho, že ste. Radosť, že vám rozkvitne kvietok v záhrade, že vás zohrieva slnko, že sa na vás usmieva dieťa, že rodine chutil obed, ktorý ste navarili :-)...

Potom sa každý jeden okamih stane sviatkom, zrazu zabudnete na to, čo bolo včera, čo bude zajtra. Žiť život, znamená prežiť každú chvíľu, precítiť, čo mi daná chvíľa ponúka. Áno, niekedy je to aj bolesť, ale aj tá patrí do nášho života a ak je súčasťou prítomného okamihu, treba ju precítiť naplno, byť vďačný aj za ňu, byť vďačný za všetko. 

Tak sa stanete pánom svojho života a môžete naplno tvoriť a žiť. Sme tvorcami toho, čo žijeme. Ale tvoriť môžeme, len ak žijeme TU a TERAZ. 

Nevieme prežiť jednu chvíľu dvakrát. Nevieme zastaviť čas a vrátiť ho späť.

VŠETKO V ŽIVOTE JE IBA RAZ A JE TO NAOZAJ.  :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.


Už ste čítali?